← zpět na archiv článků

Vysvětlení přihlášek na SŠ

Kateřina Langová

Systém přihlášek na SŠ může působit chaoticky, proto jsme připravili článek, který vám pomůže se zorientovat.


V minulém školním roce byl velmi narychlo změněn způsob podávání přihlášek na střední školy. V tomto školním roce se bude pokračovat v nově nastoleném systému, který na následujících řádcích vysvětlíme.

V České republice jsou, z hlediska přijímacích zkoušek, dva typy škol - školy s talentovou zkouškou a školy přijímací na základě výsledků státních přijímacích zkoušek.

Žák může podat celkem 5 přihlášek na SŠ a to tak, že může podat tři přihlášky na obory, kde jsou žáci přijímáni na základě výsledků státních přijímacích zkoušek a dvě přihlášky na obory s talentovou přijímací zkouškou. Stejně jako vloni ZÁLEŽÍ NA POŘADÍ ŠKOL na přihlášce.

Školy s talentovou zkouškou

Školy, které přijímají uchazeče na základě výsledků přijímací zkoušky, vždy přijímali přihlášky ke studiu do konce listopadu. Na přihlášce si pak uchazeč mohl zvolit dvě školy, ze kterých si vybíral. Od letoška došlo ke sjednocení termínu podávání přihlášek na střední školy na 20. února 2025.   

Talentové zkoušky budou probíhat od 15. března do 23. dubna 2025.  

Školy přijímající na základě státních přijímacích zkoušek

Zde se nic nemění. Deadline podání přihlášek je 20. února 2025.

Co znamená, že záleží na pořadí škol?

To znamená, že pokud bude uchazeč přijat na školu, kterou uvedl na prvním místě, musí tam také nastoupit. Pokud nebude chtít na školu nastoupit, může se vzdát celého prvního kola a přihlásit se do kola druhého.

Jak funguje systém přiřazení uchazečů do jednotlivých škol?

Algoritmus přiřazení uchazečů jednotlivým školám přehledně vysvětluje následující video (zde).

Hodnocení uchazečů se STRIKTNĚ řídí kritérii pro přijetí zveřejněnými ředitelem školy. Celkové rozřazení uchazečů do škol pak provádí centralizovaný systém MŠMT. Jako škola tedy nemáme možnost jakkoliv ovlivnit konečné pořadí (a přijetí) konkrétních uchazečů. 


Příklady přihlášek:

1) (Pouze jedna přihláška) Jan Novák se touží dostat k nám na školu na programování. Nechce ani myslet na to, že by se k nám nedostal a je si natolik jist svými schopnostmi, že podá pouze 1 přihlášku, a to k nám na obor Informační technologie.

Hodnocení: Je samozřejmě možné podat pouze jednu přihlášku. Není žádná povinnost podávat přihlášku na tři školy (obory). Každopádně, v případě neúspěchu se žák dostane do velmi nepříjemné situace, kdy bude hledat školu s vypsaným druhým kolem. Je nutné počítat s tím, že druhé kolo některé školy nebudou vůbec vypisovat.

2)(Tři přihlášky na obory se státní přijímací zkouškou a dvě přihlášky s talentovou přijímací zkouškou) Anna Nováková ráda fotí, vybrala si proto dva obory, kde se koná talentová přijímací zkouška. Také ji zaujaly tři obory, kde se koná standardní jednotná přijímací zkouška.

Hodnocení: Tato varianta je pro Annu nejvýhodnější – má ve výsledku pět škol, kam se může dostat. Pokud by to i tak nevyšlo, může se Anna bez problému účastnit druhého kola přijímacích zkoušek.

3)(Dvě přihlášky na obory s talentovou zkouškou) Jiřina Novotná je talentovaná malířka, která má hrůzu z matematiky. Proto si vybrala obory, kde se přijímá pouze na základě talentových zkoušek.

Hodnocení: Pokud je Jiřina opravdu tak nadaná, jak si myslí, nebude mít problém. Pokud by se ale stalo, že ani jednou talentovou zkouškou neprojde, nemá možnost hlásit se v druhém kole přijímacích zkoušek na obory, na které je potřeba jednotná přijímací zkouška. Důvodem je to, že v druhém kole přijímacích zkoušek jsou žáci přijímáni na základě výsledků z kola prvního.

Z našeho pohledu rozhodně doporučujeme podat přihlášku jak na obory s talentovou zkouškou, tak na obory s jednotnou přijímací zkouškou a jednotnou přijímací zkoušku vykonat. Tímto si pak žák zajistí možnost se v druhém kole ucházet o obory, které nabízí podobný obsah jako obory s talentovou zkouškou.